TVS07RS-23-53JN
Mfr.Part #
TVS07RS-23-53JN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Min Operating Temperature :
-65°C
Threaded
Contact Plating :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Shielded
Datasheets
TVS07RS-23-53JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-53JN Overview
You'll get Receptacle, Female Sockets packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It has 53 pins on the back of the device.You should use it at a temperature below 200°C.Temperatures below -65°C are required for operation of this device.A number of aspects of its Shielded feature make it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel it's mounted.In this case, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-23-53JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-53JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-53JN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER