TVS07RS-23-53HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-23-53HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
20
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
53
Shell Finish :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RS-23-53HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-53HN Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RS-23-53HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-53HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-53HN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER