TVS07RS-23-21S(LC)
Mfr.Part #
TVS07RS-23-21S(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
21
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
21
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RS-23-21S(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-23-21S-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Firewall Usage.A 21 pin is provided on the device.
TVS07RS-23-21S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-21S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-21S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT