TVS07RS-23-21S
Mfr.Part #
TVS07RS-23-21S
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Filter Feature :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-21
Color :
Silver
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Total Number of Contacts :
21
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
21
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Stainless Steel
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RS-23-21S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-21S Overview
TVS07RS-23-21S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-21S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-21S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER