TVS07RS-23-21P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-23-21P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
21
Filter Feature :
yes
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
21
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
23-21
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RS-23-21P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-21P Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.Further, there are features such as EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999, to name only a few.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RS-23-21P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-21P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-21P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER