TVS07RS-23-21HN
Mfr.Part #
TVS07RS-23-21HN
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
200°C
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
21
Number of Pins :
21
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Shielded
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RS-23-21HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-21HN Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 21 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-23-21HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-21HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-21HN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER