TVS07RS-23-14P
Mfr.Part #
TVS07RS-23-14P
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Nickel
Published :
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
12
Datasheets
TVS07RS-23-14P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 14 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-23-14P Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 12 pins are available.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-23-14P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-23-14P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-23-14P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER