TVS07RS-17-26S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-17-26S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
yes
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RS-17-26S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-17-26S Overview
TVS07RS-17-26S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-17-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-17-26S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER