TVS07RS-17-26P
Mfr.Part #
TVS07RS-17-26P
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
26
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
26
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Filter Feature :
yes
Datasheets
TVS07RS-17-26P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-17-26P Overview
TVS07RS-17-26P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-17-26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-17-26P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER