TVS07RS-17-26JN
Mfr.Part #
TVS07RS-17-26JN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Shielded
Max Operating Temperature :
200°C
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Number of Positions :
26
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RS-17-26JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-17-26JN Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 26 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RS-17-26JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-17-26JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-17-26JN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER