TVS07RS-17-26HN
Mfr.Part #
TVS07RS-17-26HN
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
26
Feature :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
TVS07RS-17-26HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-17-26HN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 26 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RS-17-26HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-17-26HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-17-26HN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER