TVS07RS-15-19SD
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19SD
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
19
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Datasheets
TVS07RS-15-19SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-19SD Overview
TVS07RS-15-19SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER