TVS07RS-15-19SA
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Aviation, Marine, Military
Contact Plating :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
19
Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
A
Gender :
FEMALE
Datasheets
TVS07RS-15-19SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-19SA Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 19 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RS-15-19SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19SA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER