TVS07RS-15-19S
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Bulk
Filter Feature :
yes
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
19
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Stainless Steel
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Datasheets
TVS07RS-15-19S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-15-19S Overview
TVS07RS-15-19S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER