TVS07RS-15-19PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
yes
Mixed Contacts :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
20
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Orientation :
D
Datasheets
TVS07RS-15-19PD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-19PD Overview
TVS07RS-15-19PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER