TVS07RS-15-19PA
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Nickel
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Shielded
Datasheets
TVS07RS-15-19PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-19PA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 19 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RS-15-19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER