TVS07RS-15-19JN
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19JN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
N (Normal)
Published :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Silver
Feature :
Threaded
Number of Pins :
Datasheets
TVS07RS-15-19JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-15-19JN Overview
TVS07RS-15-19JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19JN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER