TVS07RS-15-19JD
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19JD
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Published :
Orientation :
D
Gender :
FEMALE
Datasheets
TVS07RS-15-19JD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-19JD Overview
TVS07RS-15-19JD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19JD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER