TVS07RS-15-19JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RS-15-19JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-19JA Overview
TVS07RS-15-19JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19JA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER