TVS07RS-15-19HD
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19HD
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Published :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
19
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
20
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS07RS-15-19HD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-19HD Overview
TVS07RS-15-19HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19HD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER