TVS07RS-15-19HA
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19HA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Number of Positions :
19
Feature :
Shielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
19
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RS-15-19HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-19HA Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 19 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-15-19HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER