TVS07RS-15-19B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19B
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Firewall Usage
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
19
Datasheets
TVS07RS-15-19B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-15-19B Overview
TVS07RS-15-19B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19B Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT