TVS07RS-15-19A
Mfr.Part #
TVS07RS-15-19A
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Number of Positions :
19
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Datasheets
TVS07RS-15-19A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-15-19A Overview
TVS07RS-15-19A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-19A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-19A Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT