TVS07RS-15-18SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
18
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Datasheets
TVS07RS-15-18SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-18SD Overview
TVS07RS-15-18SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18SD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER