TVS07RS-15-18SA
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18SA
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
200°C
Nickel
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielded
Number of Pins :
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RS-15-18SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-18SA Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 18 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-15-18SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER