TVS07RS-15-18S
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18S
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
No
Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Filter Feature :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Bulk
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
TVS07RS-15-18S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-15-18S Overview
TVS07RS-15-18S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER