TVS07RS-15-18PD
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18PD
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
D
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Stainless Steel
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Crimp
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Published :
Datasheets
TVS07RS-15-18PD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-18PD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 20 pins.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-15-18PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18PD Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER