TVS07RS-15-18PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
18
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
18
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
TVS07RS-15-18PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-18PA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 18 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RS-15-18PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER