TVS07RS-15-18JN
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18JN
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
Gold
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
200°C
18
Contact Plating :
Thermoplastic
Feature :
100.0μin 2.54μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RS-15-18JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-15-18JN Overview
A Receptacle, Female Sockets packaging is included.It's mounted Panel Mount.We use a Bulk case to package the product.It's from the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 18 pin is on the device.Ideally, it should be used at temperatures below 200°C.Temperatures below -65°C are required for this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.It's mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.-65°C~200°C Operating Temperature is what the device runs at.
TVS07RS-15-18JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER