TVS07RS-15-18HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Feature :
Shielded
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
18
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
18
Datasheets
TVS07RS-15-18HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-15-18HN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 18 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-15-18HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18HN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER