TVS07RS-15-18HD
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18HD
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
18
Number of Pins :
20
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
TVS07RS-15-18HD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-18HD Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 20 pins.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RS-15-18HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18HD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER