TVS07RS-15-18HA
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18HA
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
Number of Positions :
18
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RS-15-18HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-18HA Overview
TVS07RS-15-18HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER