TVS07RS-15-18A
Mfr.Part #
TVS07RS-15-18A
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
18
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Feature :
Firewall Usage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TVS07RS-15-18A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-15-18A Overview
TVS07RS-15-18A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-18A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-18A Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT