TVS07RS-15-15SD
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15SD
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
15
Shielding :
Shielded
Termination :
Stainless Steel
Color :
Silver
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RS-15-15SD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-15SD Overview
TVS07RS-15-15SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15SD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER