TVS07RS-15-15SA
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15SA
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
15
Feature :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Nickel
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
Crimp
Number of Positions :
15
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TVS07RS-15-15SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-15SA Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RS-15-15SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER