TVS07RS-15-15PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Number of Positions :
15
Filter Feature :
yes
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
15
Published :
Datasheets
TVS07RS-15-15PD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-15PD Overview
TVS07RS-15-15PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15PD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER