TVS07RS-15-15JN
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15JN
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
15
Max Operating Temperature :
200°C
Stainless Steel
Number of Pins :
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
TVS07RS-15-15JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RS-15-15JN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 15 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RS-15-15JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15JN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER