TVS07RS-15-15JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
15
Datasheets
TVS07RS-15-15JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-15JA Overview
TVS07RS-15-15JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER