TVS07RS-15-15HD-LC
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15HD-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-15-15HD-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Firewall Usage can be maintained as long as Firewall Usage is unchanged.There are 16 pins on the device.
TVS07RS-15-15HD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15HD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT