TVS07RS-15-15HD
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15HD
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Shell Material :
Stainless Steel
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
TVS07RS-15-15HD
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
TVS07RS-15-15HD Overview
TVS07RS-15-15HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER