TVS07RS-15-15HA
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15HA
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Datasheets
TVS07RS-15-15HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
TVS07RS-15-15HA Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RS-15-15HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER