TVS07RS-15-15A
Mfr.Part #
TVS07RS-15-15A
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
16
Number of Positions :
15
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Firewall Usage
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RS-15-15A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RS-15-15A Overview
TVS07RS-15-15A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RS-15-15A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RS-15-15A Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT