TVS07RK-25-61SA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61SA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Panel Mount
Published :
2001
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
A
Bulk
Number of Pins :
61
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RK-25-61SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-61SA Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 61 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Firewall Usage feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-25-61SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER