TVS07RK-25-61S-LC
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
61
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Passivated
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-61
Number of Pins :
61
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RK-25-61S-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-61S-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Firewall Usage is maintained at all times.It has 61 pins.
TVS07RK-25-61S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61S-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT