TVS07RK-25-61S
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
61
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
No
Body Material :
Aluminium
Threaded
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-61
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Stainless Steel
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Datasheets
TVS07RK-25-61S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-61S Overview
TVS07RK-25-61S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER