TVS07RK-25-61PA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61PA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
71
In Stock :
71
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Shielded
Published :
2006
Gender :
FEMALE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Radiation Hardening :
No
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
TVS07RK-25-61PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-61PA Overview
TVS07RK-25-61PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER