TVS07RK-25-61P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-61
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
yes
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Passivated
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Reach Compliance Code :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Feature :
Firewall Usage
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
61
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-25-61P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-61P Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.Other features include EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999, to name just a few.Several benefits come from the Firewall Usage feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RK-25-61P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER