TVS07RK-25-61JA-LC
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
FEMALE
Published :
2013
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
61
Contact Type :
Shell Size - Insert :
25-61
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-61JA-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Firewall Usage is maintained.The device is equipped with 61 pins.
TVS07RK-25-61JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61JA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT