TVS07RK-25-61JA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61JA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
25-61
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
HTS Code :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
TVS07RK-25-61JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-61JA Overview
TVS07RK-25-61JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61JA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER