TVS07RK-25-61HA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61HA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Termination :
FEMALE
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
A
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Bulk
Datasheets
TVS07RK-25-61HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-61HA Overview
TVS07RK-25-61HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER